<AptiCode/>

Question 183: A vendor bought toffees at 6 for a rupee. How many for a rupee must he sell to gain 20%?

tcs
wipro
infosys
general
aptitude
profit-and-loss

C.P. of 6 toffees = Re. 1S.P. of 6 toffees = 120% of Re. 1 = Rs.65For Rs.6, toffees sold = 6.5For Re. 1, toffees sold =6 x5= 5.6Video Explanation:https://youtu.be/7wKrnZ0LKA8