<AptiCode/>

Question 170: Mr. Thomas invested an amount of Rs. 13,900 divided in two different schemes A and B at the simple interest rate of 14% p.a. and 11% p.a. respectively. If the total amount of simple interest earned in 2 years be Rs. 3508, what was the amount invested in Scheme B?

tcs
wipro
infosys
general
aptitude
simple-interest

Let the sum invested in Scheme A be Rs.xand that in Scheme B be Rs. (13900 -x).Then,xx 14 x 2+(13900 -x) x 11 x 2= 350810010028x- 22x= 350800 - (13900 x 22)6x= 45000x= 7500.So, sum invested in Scheme B = Rs. (13900 - 7500) = Rs. 6400.Video Explanation:https://youtu.be/Xi4kU9y6ppk