Question 161: The angle of elevation of a ladder leaning against a wall is 60° and the foot of the ladder is 4.6 m away from the wall. The length of the ladder is:
tcs
wipro
infosys
general
aptitude
height-and-distance
Let AB be the wall and BC be the ladder.Then,ACB = 60° and AC = 4.6 m.AC= cos 60° =1BC2BC= 2 x AC= (2 x 4.6) m= 9.2 m.