Question 178: The compound interest on Rs. 30,000 at 7% per annum is Rs. 4347. The period (in years) is:
tcs
wipro
infosys
general
aptitude
compound-interest
Amount = Rs. (30000 + 4347) = Rs. 34347.Let the time benyears.Then, 300001 +7n= 34347100107n=34347=11449=10721003000010000100n= 2 years.