Question 180: The cost price of 20 articles is the same as the selling price ofxarticles. If the profit is 25%, then the value ofxis:
tcs
wipro
infosys
general
aptitude
profit-and-loss
Let C.P. of each article be Re. 1 C.P. ofxarticles = Rs.x.S.P. ofxarticles = Rs. 20.Profit = Rs. (20 -x).20 -xx 100 = 25x2000 - 100x= 25x125x= 2000x= 16.Video Explanation:https://youtu.be/sidqvjUoZxY