Question 209: The ratio between the length and the breadth of a rectangular park is 3 : 2. If a man cycling along the boundary of the park at the speed of 12 km/hr completes one round in 8 minutes, then the area of the park (in sq. m) is:
tcs
wipro
infosys
general
aptitude
area
Perimeter = Distance covered in 8 min. =12000x 8m = 1600 m.60Let length = 3xmetres and breadth = 2xmetres.Then, 2(3x+ 2x) = 1600 orx= 160.Length = 480 m and Breadth = 320 m.Area = (480 x 320) m2= 153600 m2.