<AptiCode/>

Question 185: Two students appeared at an examination. One of them secured 9 marks more than the other and his marks was 56% of the sum of their marks. The marks obtained by them are:

tcs
wipro
infosys
general
aptitude
percentage

Let their marks be (x+ 9) andx.Then,x+ 9 =56(x+ 9 +x)10025(x+ 9) = 14(2x+ 9)3x= 99x= 33So, their marks are 42 and 33.