Question 182: In a certain store, the profit is 320% of the cost. If the cost increases by 25% but the selling price remains constant, approximately what percentage of the selling price is the profit?
tcs
wipro
infosys
general
aptitude
profit-and-loss
Let C.P.= Rs. 100. Then, Profit = Rs. 320, S.P. = Rs. 420.New C.P. = 125% of Rs. 100 = Rs. 125New S.P. = Rs. 420.Profit = Rs. (420 - 125) = Rs. 295.Required percentage =295x 100%=1475% = 70% (approximately).42021Video Explanation:https://youtu.be/bQA8SB8ycbw